مرکز پژوهشی مطالعات راهبردی توسعه
logo
چهارشنبه 31 مرداد 1397 - 
 جديدترين اخبار:تنگناهای دولتی تولید ملی            کاوشگر ۱.۵ میلیارد دلاری ناسا به سوی خورشید پرتاب شد   اقتصاد ایران در سال 96   باید دنبال مردم سالاری اقتصادی باشیم   بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم   به همه بگویید...            تحلیل تحولات اخیر اقتصاد ایران   نتایج تازه ترین رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اعلام شد   نخستین حضور ایران در جمع ۱۵ کشور برتر تولید علم دنیا   

 کد خبر: 14096   زمان ارسال : 1395-10-06 19:30:06    تعداد بازدید: 997    نویسنده:  
جهاد اقتصادي؛ چيستي، چرايي و چگونگي(17)

پيشنهاد خوبي كه مي‌تواند در دستيابي به اهداف جهاد اقتصادي و ساماندهي اوضاع اقتصادي مؤثر باشد، تشكيل شورايي مانند شوراي عالي امنيت ملي است كه با حضور سران قوا و وزارتخانه‌هاي ذيربط، در حوزه اقتصاد به تصميم‌گيري و اجرا در مسايل اقتصادي بپردازند.

سال 1390 سال جهاد اقتصادي بود. از يك نگاه در اين سال، جهاد اصلي مردم و مسؤولان، در عرصه اقتصادي كشور است ولي اين سخن به معناي عدم جهاد در عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي كشور نيست. همچنين به اين معنا هم نيست كه در سال‌هاي گذشته، جهاد نبوده و يا در سال‌هاي آينده، جهاد نياز نيست. براي يك انسان متدين، جهاد هميشه و همه جا برقرار است. اينكه سال 90، سال جهاد اقتصادي نامگذاری شد، شايد به اين معني باشد كه در سال پيش رو، جهاد در عرصه اقتصادي كشور در مقايسه با عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي كشور، فوري‌تر و ضروري‌تر است.
باید توجه داشت كه يك سند چشم‌انداز بيست ساله تنظيم و ابلاغ شده و اهدافي در آن ترسيم شده است. يك دهه پيشرفت و عدالت هم داريم. سياست‌هاي برنامه 5 ساله توسعه را هم داريم. به علاوه هدف‌گذاري‌هايي در دولت انجام شده است كه اين نامگذاري بي‌ارتباط به اين موارد نيست و بر تمام آنها تأثيرگذار خواهد بود.
مساله این است که جهاد اقتصادي با چه الگويي و چگونه انجام مي‌گيرد و زمينه‌هاي آن چيست؟ برای جهاد نياز است كه ما قرارگاه، نقشه راه و استراتژي داشته باشيم، اين موارد بيشتر ناظر به ارائه طريق است تا جهاد اقتصادي انجام شود. لازم است قرارگاهي متشكل از نخبگان داشته باشيم كه بسته‌هاي سياستي مناسب را طراحي كنند. موانع و محيط را شناسايي كرده و موانع را از سر راه بردارند. شايد رئيس جمهور هم با توجه به برخي عملكردها، چنين ايده‌اي در برخورد با موانع داشته باشد.
پيشنهاد خوبي كه مي‌تواند در دستيابي به اهداف جهاد اقتصادي و ساماندهي اوضاع اقتصادي مؤثر باشد، تشكيل شورايي مانند شوراي عالي امنيت ملي است كه با حضور سران قوا و وزارتخانه‌هاي ذيربط، در حوزه اقتصاد به تصميم‌گيري و اجرا در مسايل اقتصادي بپردازند. يكي از پيشنهادات شكل‌گيري شورايي شبيه شوراي عالي امنيت ملي است كه تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي داشته باشد و چنين مركزي است كه ديپلماسي اقتصادي ما را تعيين مي‌كند؛ چه بسا در شرايط فعلي، دستگاه ديگري نباشد كه بتواند اين ديپلماسي را تعيين نمايد.
برگرفته از میزگرد فصلنامه راهبرد توسعه، شماره 25، بهار 1390 

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer