logo
چهارشنبه 02 آبان 1397 - 
 جديدترين اخبار:   دو روی سکه‌ی تصویرسازی         جلسه سران قوا با رهبر انقلاب درباره مسائل اقتصادی کشور   3 راه کار جهادی برای کنترل شرایط اقتصادی   اختیارات بانک مرکزی برای اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی تصویب شد   علمداران جهاد      محققان ایرانی تخمین سن افراد از روی تصویر چهره را ممکن کردند   مشروح گزارش صندوق بین‌المللی پول از ۱۲ شاخص‌ اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷   مروری بر نوسانات قیمت ارز در یک ماه گذشته      حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در همایش ده‌ها هزارنفری «خدمت بسیجیان» در ورزشگاه آزادی   امضای سه سند همکاری میان ایران و ترکیه   

 کد خبر: 14176   زمان ارسال : 1395-12-15 19:09:01    تعداد بازدید: 754    نویسنده:  
دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی

وقوع انقلاب اسلامی ایران بر مسائل و معادله‌های بین‌المللی تاثیر قابل توجه‌ای گذاشته است. به نحوی که امروز ‌وان در عرصه سیاست خارجی منطقه‌ای و جهانی بر تصمیم‌های قدرت‌های بزرگ به ویژه در منطقه جنوب‌غرب آسیا تاثیرگذار بوده و آنها با توجه به مولفه‌های قدرت انقلاب اسلامی، سیاست‌های خود را تنظیم کرده‌اند. کتاب «دستاوردهای بین‌المللی انقلاب اسلامی» از جمله آثاری است که این موضوع را به خوبی تشریح و تبیین کرده است.

این کتاب تألیف سیدعلی مرتضوی امامی زواره‌ای در ۲۲۴ صفحه تهیه و تنظیم شده، که مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را در سال ۱۳۹۳ منتشر کرده است. در این کتاب، به شیوه‌ی تحلیلی دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌ی بین‌الملل بررسی شده است که در بخش‌های آغازین آن دیدگاه‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در خصوص سیاست خارجی، مورد بررسی قرار گرفته و سپس در فصول بعدی به بیان دستاوردهای بین‌المللی انقلاب در سطح منطقه و جهان و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی بین‌المللی پرداخته است. در مقدمه این کتاب چنین آورده شده است؛: انقلاب یکی از پدیده‌های عظیم و نادر در حیات اجتماعی به شمار می‌رود؛ آن‌گونه که نادر بودنش سبب ضعف در شناسایی و عظیم بودنش موجب موضع‌گیری‌های متناقض در برابر آن گردیده است. نکته‌ی مهم در تحلیل این پدیده، اصل تنوع و کثرت در حدود و ماهیت انقلاب‌ها است. به بیانی دیگر، هر انقلابی را ماهیتی است که نشانه‌ی هویت و مقاصد مطلوب آن محسوب می‌گردد. انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان انقلابی برای خدا، معنویت و ارزش‌ها نه‌تنها ریشه در اعتقادات اسلامی داشت؛ بلکه محرک و هدف خود را در دین جستجو می‌کرد. اندیشه‌ی انقلاب اسلامی به‌عنوان نمونه‌ای تازه از نظام حکومتی در چشم‌انداز جهانی، که از سرچشمه زلال اسلام ناب نشأت گرفته بود، توانست در زمانی کوتاه مرزهای محدود جغرافیایی را درنوردد و پیام اصلی خود را که همانا مبارزه با ظلم و ستم و برپایی حکومتی عادلانه بود، به دورترین نقاط جهان برساند. از دیگر سو، انقلاب اسلامی با شکستن انحصارگرایی در عرصه‌ی روابط بین‌الملل و برهم زدن معادلات جهانی و منطقه‌ای توانست اعتماد به نفس را در مسلمانان تقویت کند و با شالوده‌ریزی نظم بین‌الملل فارغ از سلطه‌ی قدرت‌های استکباری بر اساس سیاست «نه شرقی نه غربی» بارقه‌ی امید را در دل میلیون‌ها مسلمان و مستضعف جهان بیدار نگه دارد. اگر بخواهیم دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را بررسی کنیم، بی‌شک در کنار دستاوردهای داخلی، دستاوردهای بین‌المللی عظیمی جلوه می‌کند که هریک به تنهایی برای موفق دانستن انقلاب قابل استناد است.

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer