logo
دوشنبه 20 آذر 1396 - 
 جديدترين اخبار:الزامات تصمیم گیری در لایحه بودجه سال 1397کل کشور   اجرای اقتصاد مقاومتی به فضای آرام و با ثبات نیاز دارد   قیمت ها درایران در 10 سال اخیر 5 برابر شده است   طراحی و ایجاد سازه امن برای اجرای اپلیکیشن های حوزه پدافند غیر عامل   تهدید امنیت غذایی ایران با سرنگ «تکنوفوبیا»!   آموزش عالی در نظام آموزش عالی غریب مانده است!   اعلام نتایج داوری آثار رسیده به یازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت   بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌      امکان تولید خانگی برق و حرارت با پیل‌های سوختی محققان کشور   برگزاری کارگاه «راه‌هایی برای تفسیر ساده یافته‌های آماری» در موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی   موفقیت محققان دانشگاهی در حرکت دادن صندلی چرخدار با سیگنال مغزی   برترینهای علمی ایران طی ۱۲ سال گذشته توسط سیویلیکا معرفی شدند   کتاب «همرزمان حسین(ع» مجموعه‌ سخنرانی‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای      

 کد خبر: 14176   زمان ارسال : 1395-12-15 19:09:01    تعداد بازدید: 488    نویسنده:  
دستاوردهای بین المللی انقلاب اسلامی

وقوع انقلاب اسلامی ایران بر مسائل و معادله‌های بین‌المللی تاثیر قابل توجه‌ای گذاشته است. به نحوی که امروز ‌وان در عرصه سیاست خارجی منطقه‌ای و جهانی بر تصمیم‌های قدرت‌های بزرگ به ویژه در منطقه جنوب‌غرب آسیا تاثیرگذار بوده و آنها با توجه به مولفه‌های قدرت انقلاب اسلامی، سیاست‌های خود را تنظیم کرده‌اند. کتاب «دستاوردهای بین‌المللی انقلاب اسلامی» از جمله آثاری است که این موضوع را به خوبی تشریح و تبیین کرده است.

این کتاب تألیف سیدعلی مرتضوی امامی زواره‌ای در ۲۲۴ صفحه تهیه و تنظیم شده، که مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را در سال ۱۳۹۳ منتشر کرده است. در این کتاب، به شیوه‌ی تحلیلی دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌ی بین‌الملل بررسی شده است که در بخش‌های آغازین آن دیدگاه‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در خصوص سیاست خارجی، مورد بررسی قرار گرفته و سپس در فصول بعدی به بیان دستاوردهای بین‌المللی انقلاب در سطح منطقه و جهان و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی بین‌المللی پرداخته است. در مقدمه این کتاب چنین آورده شده است؛: انقلاب یکی از پدیده‌های عظیم و نادر در حیات اجتماعی به شمار می‌رود؛ آن‌گونه که نادر بودنش سبب ضعف در شناسایی و عظیم بودنش موجب موضع‌گیری‌های متناقض در برابر آن گردیده است. نکته‌ی مهم در تحلیل این پدیده، اصل تنوع و کثرت در حدود و ماهیت انقلاب‌ها است. به بیانی دیگر، هر انقلابی را ماهیتی است که نشانه‌ی هویت و مقاصد مطلوب آن محسوب می‌گردد. انقلاب اسلامی ایران به‌عنوان انقلابی برای خدا، معنویت و ارزش‌ها نه‌تنها ریشه در اعتقادات اسلامی داشت؛ بلکه محرک و هدف خود را در دین جستجو می‌کرد. اندیشه‌ی انقلاب اسلامی به‌عنوان نمونه‌ای تازه از نظام حکومتی در چشم‌انداز جهانی، که از سرچشمه زلال اسلام ناب نشأت گرفته بود، توانست در زمانی کوتاه مرزهای محدود جغرافیایی را درنوردد و پیام اصلی خود را که همانا مبارزه با ظلم و ستم و برپایی حکومتی عادلانه بود، به دورترین نقاط جهان برساند. از دیگر سو، انقلاب اسلامی با شکستن انحصارگرایی در عرصه‌ی روابط بین‌الملل و برهم زدن معادلات جهانی و منطقه‌ای توانست اعتماد به نفس را در مسلمانان تقویت کند و با شالوده‌ریزی نظم بین‌الملل فارغ از سلطه‌ی قدرت‌های استکباری بر اساس سیاست «نه شرقی نه غربی» بارقه‌ی امید را در دل میلیون‌ها مسلمان و مستضعف جهان بیدار نگه دارد. اگر بخواهیم دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را بررسی کنیم، بی‌شک در کنار دستاوردهای داخلی، دستاوردهای بین‌المللی عظیمی جلوه می‌کند که هریک به تنهایی برای موفق دانستن انقلاب قابل استناد است.

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer