logo
شنبه 29 دي 1397 - 
 جديدترين اخبار:   سیر تکاملی بانکداری مرکزی و درس هایی برای ایران   پیام رهبر انقلاب به نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا   افزایش ۲۴ درصدی فروش شرکت‌های برتر ایرانی   فعالیت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران دائمی شد   تامین ارز در کشور شتاب گرفت   سه زن ایرانی در فهرست ۵۰ دانشمند زن برجسته آسیا   استاد ایرانی، برنده مدال ۲۰۱۹ جامعه زلزله شناسی آمریکا شد   دکتر بهاروند، برنده جایزه آکادمی علوم جهان شد   انجمن آسیایی جغرافیا تاسیس شد   طراحی نرم افزار تشخیص سطح هوشیاری و استرس در کشور   تصمیم‌های بزرگ مدیران؛ راه تحقق تولید ملی            

 کد خبر: 14395   زمان ارسال : 1396-09-17 19:16:41    تعداد بازدید: 519    نویسنده:  
اجرای اقتصاد مقاومتی به فضای آرام و با ثبات نیاز دارد

اقتصاد مقاومتی یکی از راهبردهایی اساسی است که می‌تواند راه برون‌رفت از مشکلات را برای اقتصاد ایران فراهم کند اما به ثبات و فضای آرام نیاز دارد.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ علا میرمحمد صادقی می‌ گوید: اقتصاد و رشد اقتصادی نیاز به بسترهای آرام و متعادل داردو باید اجازه دهیم که دولت در فضای با ثبات و آرام، برنامه‌های حوزه اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کند.
وی افزود : اقتصاد ایران به گواه تجربه شش دهه گذشته و به‌ ویژه سه دهه بعد از پیروزی انقلاب دارای زمینه‌های آسیب‌پذیری متعددی از شوک‌ها در برابر تکانه‌های بیرونی و درونی و تغییرات محیطی و تحولات روندهای اقتصادی ، اجتماعی و داخلی است. 
میرمحمد صادقی اظهار کرد : در گذشته آسیب‌های زیادی از ناحیه تغییرات در بازارهای جهانی به‌ ویژه نفت و گاز، آشوب‌های منطقه‌ای در کشورهای پیرامونی اقتصاد را آسیب‌پذیر کرده و در موارد متعددی برنامه‌های توسعه و سیاست‌های مصوب را از مسند تعیین‌کنندگی به زیر کشیده است.
وی گفت : این شوک‌ها باعث شده است برنامه‌ها بی‌اثر شوند؛ بلایای طبیعی، تغییرات یا نوسان شدید در بازارهای نفت و گاز و درآمدهای ارزی کشور، تحریم‌ها، آشوب‌های منطقه‌ای و ... از این موارد هستند و سبب شده‌اند چندین برنامه توسعه از همان ابتدا به‌دلیل تغییرات شدید اجرانشدنی شوند.
ازاین‌ رو برخورداری از یک اقتصاد مقاوم یا مقاوم‌سازی اقتصاد برای تاب‌آوری در مقابل این تکانه‌ها، روندها و تغییرات پرشتاب، پیچیده، چندبعدی و شبکه‌ای به یک ضرورت بنیادی و یک هدف کلیدی قبل از هر برنامه توسعه دیگری در ایران تبدیل‌شده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از اهمیت اقتصاد مقاومتی می‌ گوید : اقتصاد مقاومتی به‌عنوان یک رویکرد رهایی‌بخش، خردمحور و با تدبیر آینده‌نگری از سال 92 از سوی مقام معظم رهبری در فضای سیاست‌گذاری اقتصادی و اجتماعی ایران مطرح شد و با پیگیری و تدبیر ایشان در سال 95 به دستور کار اجرائی و برنامه عملیاتی برای دولت یازدهم تبدیل شده است.
علا میرمحمد صادقی در ادامه می‌گوید: اقتصاد مقاومتی یکی از راهبردهای اساسی است که می‌تواند راه برون‌رفت از مشکلات را برای اقتصاد ایران فراهم کند. این گفتمان می‌تواند به‌عنوان راه برون‌رفت و یک رویکرد رهایی‌بخش موردتوجه باشد.
میرمحمد صادقی تصریح می‌ کند : دولت یازدهم به اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اجرایی آن توجه داشته ولی باید در این دوره بیش‌ازپیش به این مسئله توجه شود.
او درباره چگونگی این مسئله می‌گوید : دولت‌های غربی بعد از برجام قول‌های متعددی در حوزه اقتصادی داده بودند ولی هنوز موانع بانکی را هم برطرف نکرده‌اند. مقام معظم رهبری با توجه به این مسائل و با شناخت وضع اقتصاد ایران راهبرد توجه به توانمندی درونی را مورد عنایت قرار داده‌اند.
میرمحمد صادقی تصریح می‌کند: یک مشکل برای رسیدن به هدف اقتصاد مقاومتی وجود دارد آن‌هم نبود درک هماهنگ و واحد از این مفهوم است. شاید دلیل اینکه در تدوین و رسیدن به اهداف برنامه‌ها کامیاب نمی‌شویم، همین باشد. مردم ایران هم با این مسئله همراهی و همدلی بیشتری دارند.
میرمحمد صادقی، با سابقه‌ترین عضو اتاق ایران به اهداف مقام معظم رهبری پیرامون موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره می کند و می‌گوید: ایشان تأکید کردند که در اقتصاد توانایی داشته باشیم و آمادگی لازم برای شوک‌های احتمالی را شناسایی و برنامه‌های مرتبط برای مقابله با این شوک‌ها را تدوین و منتشر کنیم.
نایب‌رئیس اتاق تهران تاکید می‌کند: همواره تولید داخلی از سوی مقامات کشور مورد تأکید قرار گرفته است ولی باید برای بهبود فضای کسب‌وکار، تقویت تولید یا گسترش سرمایه‌گذاری گام‌های عملیاتی برداشته شود.
وی تاکید می‌کند : غیر از تولید متکی به نفت، دولت باید بتواند به ظرفیت‌های تولید صادرات محورغیرنفتی و تقویت و حمایت از این حوزه توجه و تاکید کند. در صورت حمایت از تولید، ما می‌توانیم امیدوار باشیم که از وابستگی اقتصاد خود به نفت و سیاست‌های نفتی و شو‌ک‌های نفتی کاسته‌ایم. اگرچه من در ارزیابی این دوره نسبت به گذشته، معتقد هستم که دولت در مسیر درست‌تری قدم می‌گذارد و مسیر اقتصاد به سمت بهبود حرکت می‌کند.
وی در نهایت تصریح می‌کند : اقتصاد و رشد اقتصادی نیاز به بسترهای آرام و متعادل دارد؛ باید اجازه دهیم که در فضای آرامش برنامه‌های دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود.

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer