logo
يكشنبه 29 مهر 1397 - 
 جديدترين اخبار:      جلسه سران قوا با رهبر انقلاب درباره مسائل اقتصادی کشور   3 راه کار جهادی برای کنترل شرایط اقتصادی   اختیارات بانک مرکزی برای اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی تصویب شد   علمداران جهاد      محققان ایرانی تخمین سن افراد از روی تصویر چهره را ممکن کردند   مشروح گزارش صندوق بین‌المللی پول از ۱۲ شاخص‌ اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷   مروری بر نوسانات قیمت ارز در یک ماه گذشته      حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در همایش ده‌ها هزارنفری «خدمت بسیجیان» در ورزشگاه آزادی   امضای سه سند همکاری میان ایران و ترکیه   ثبت ۲۷۲ شرکت دانش بنیان   اقدامات سازمان توسعه و تجارت برای شرایط تحریم   

 کد خبر: 14430   زمان ارسال : 1396-12-14 18:48:11    تعداد بازدید: 394    نویسنده:  
کتاب «حقوق آزادی اطلاعات» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کتاب « حقوق آزادی اطلاعات» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چاپ و منتشر شد.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کتاب « حقوق آزادی اطلاعات» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چاپ و منتشر شد.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: در میان اصطلاحات، مفاهیم، قوانین و مقررات متعدد و مختلفی که به اقتضا و ملاحظه حقوق انسان در جوامع کنونی مطرح شده و می‌شوند، «حقوق آزادی اطلاعات» یا به عبارت بهتر «حقوق آزادی دسترسی به اطلاعات» جایگاه منحصربه فردی دارد زیرا حقی تکوینی و تشریعی است. تکوینی از آن جهت که همة انسان‌ها از نظر خلقت، ریشه و سرمنشأ واحدی دارند و تشریعی از آن سبب که نظام تشریع حق دسترسی به اطلاعات را برای بشر به رسمیّت شناخته و البته همگان را نیز در قبال اعمال و تصمیمات خود مسئول دانسته است.

این مقدمه تصریح داد که آزادی اطلاعات و حقوق و تکالیف مربوط به آن مفهومی جدید و نوظهور است که به موازات توسعه و پیشرفت جوامع از یکسو و گسترش مباحث حقوق بشری ازسوی دیگر در محافل دانشگاهی و حقوقی بین‌المللی به یکی از مباحث مهم و قابل اعتنا تبدیل شده است. این موضوع همچنین نظیر برخی مفاهیم حقوق بشری دیگر، موضوعی به غایت چالش‌برانگیز است زیرا در مورد معنی و مفهوم و گستره و محدودیت‌های آن اختلاف‌نظرهای زیادی بین جوامع مختلف مشاهده می‌شود و برداشت واحدی از مصادیق آن نیز وجود ندارد. در کنار این چالش‌ها، کمبود منابع و مستنداتی که به‌صورت علمی به تحقیق پیرامون این موضوع پرداخته و انتشار یافته باشند نیز مشکل مضاعف دیگری در این حوزه است زیرا تحت این عنوان منابع علمی و دانشگاهی چندانی در کتابخانه‌ها یافت نمی‌شود و لذا اندک منابع موجود در این زمینه را باید غنیمت شمرد و قدر دانست. ترجمه و انتشار کتاب حاضر نیز با همین رویکرد صورت گرفته است. 

این کتاب شامل 11 بخش و تحت عناوین مقدمه‌ای برای قانون آزادی اطلاعات 2000، طرح قانونی، اطلاعات زیست‌محیطی، اطلاعات شخصی، اروپا، آزادی اطلاعات و دنیای تجارت، حقوق مربوط به حریم شخصی، حقوق محرمانه و حقوق بشر، قوانین مرتبط، تحویل، دیدگاه مقایسه‌ای‌ و آینده، تدوین شده است.

کتاب «حقوق آزادی اطلاعات» تحت نظارت علمی و سرپرستی دکتر محسن اسماعیلی تدوین، در دو جلد و 996 صفحه منتشر و 700 هزار ریال قیمت‌گذاری شده است.

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer