logo
سه شنبه 01 خرداد 1397 - 
 جديدترين اخبار:تاکید سفیر انگلیس برحمایت ازسرمایه‌گذاری در ایران   ایجاد منطقه آزاد تجاری مشترک ایران و اورآسیا   مردم نگران اقلام مورد نیاز در ماه رمضان نباشند   «روز قدر کتاب»   مروری اجمالی بر مواضع رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی مذاکرات هسته‌ای               آغاز به کار سامانه ارسال و پی گیری مقالات فصلنامه راهبرد توسعه         آغاز فعالیت قویترین و جامعترین پویشگر اختصاصی اخبارعلمی کشور   موفقیت تیم ایران در بيست و پنجمين دوره كنفرانس دانشمندان جوان   اندیشه سیاسی سید جواد طباطبایی   

 کد خبر: 14430   زمان ارسال : 1396-12-14 18:48:11    تعداد بازدید: 227    نویسنده:  
کتاب «حقوق آزادی اطلاعات» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کتاب « حقوق آزادی اطلاعات» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چاپ و منتشر شد.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کتاب « حقوق آزادی اطلاعات» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چاپ و منتشر شد.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: در میان اصطلاحات، مفاهیم، قوانین و مقررات متعدد و مختلفی که به اقتضا و ملاحظه حقوق انسان در جوامع کنونی مطرح شده و می‌شوند، «حقوق آزادی اطلاعات» یا به عبارت بهتر «حقوق آزادی دسترسی به اطلاعات» جایگاه منحصربه فردی دارد زیرا حقی تکوینی و تشریعی است. تکوینی از آن جهت که همة انسان‌ها از نظر خلقت، ریشه و سرمنشأ واحدی دارند و تشریعی از آن سبب که نظام تشریع حق دسترسی به اطلاعات را برای بشر به رسمیّت شناخته و البته همگان را نیز در قبال اعمال و تصمیمات خود مسئول دانسته است.

این مقدمه تصریح داد که آزادی اطلاعات و حقوق و تکالیف مربوط به آن مفهومی جدید و نوظهور است که به موازات توسعه و پیشرفت جوامع از یکسو و گسترش مباحث حقوق بشری ازسوی دیگر در محافل دانشگاهی و حقوقی بین‌المللی به یکی از مباحث مهم و قابل اعتنا تبدیل شده است. این موضوع همچنین نظیر برخی مفاهیم حقوق بشری دیگر، موضوعی به غایت چالش‌برانگیز است زیرا در مورد معنی و مفهوم و گستره و محدودیت‌های آن اختلاف‌نظرهای زیادی بین جوامع مختلف مشاهده می‌شود و برداشت واحدی از مصادیق آن نیز وجود ندارد. در کنار این چالش‌ها، کمبود منابع و مستنداتی که به‌صورت علمی به تحقیق پیرامون این موضوع پرداخته و انتشار یافته باشند نیز مشکل مضاعف دیگری در این حوزه است زیرا تحت این عنوان منابع علمی و دانشگاهی چندانی در کتابخانه‌ها یافت نمی‌شود و لذا اندک منابع موجود در این زمینه را باید غنیمت شمرد و قدر دانست. ترجمه و انتشار کتاب حاضر نیز با همین رویکرد صورت گرفته است. 

این کتاب شامل 11 بخش و تحت عناوین مقدمه‌ای برای قانون آزادی اطلاعات 2000، طرح قانونی، اطلاعات زیست‌محیطی، اطلاعات شخصی، اروپا، آزادی اطلاعات و دنیای تجارت، حقوق مربوط به حریم شخصی، حقوق محرمانه و حقوق بشر، قوانین مرتبط، تحویل، دیدگاه مقایسه‌ای‌ و آینده، تدوین شده است.

کتاب «حقوق آزادی اطلاعات» تحت نظارت علمی و سرپرستی دکتر محسن اسماعیلی تدوین، در دو جلد و 996 صفحه منتشر و 700 هزار ریال قیمت‌گذاری شده است.

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer