logo
چهارشنبه 01 خرداد 1398 - 
 جديدترين اخبار:         سند ۲۰۳۰: دروازه ورود استعمار فرانو               الزامات برداشت از صندوق توسعه ملی   چند و چون بازار متشکل ارزی   درخشش نتایج مطالعه بی سابقه محققان ایران در اخبار علمی جهان   دو فیزیکدان ایرانی در جمع داوران برجسته ۲۰۱۹ انجمن فیزیک آمریکا   علم ایران، آن سوی حباب سازی ها   نشست رونمایی از دو کتاب «روش نظریه‌پردازی اسلامی در علوم انسانی» و «بنیان‌های فکری جامعه‌شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلامی» برگزار می‌شود   دیدار فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروی زمینی با رهبر انقلاب   

 کد خبر: 14493   زمان ارسال : 1397-03-05 13:31:38    تعداد بازدید: 333    نویسنده:  
۱۰ پیشنهاد به دولت برای رفع مشکلات اقتصادی بدون تکیه بر خارجی‌ها

یک کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه بسیاری از مشکلات داخل با کمی توجه دولت و بدون نیاز به خارجی‌ها به راحتی رفع می‌شود، گفت: بهبود فضای کسب و کار، مقابله با واردات و قاچاق و اختصاص منابع بانکی به تولید، در دستور کار دولت باشد.

 جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با تأکید بر لزوم توجه و تکیه به توان داخل و اقتصاد برون‌نگر و درون‌زا، اظهار داشت: اگر بخواهیم پس از گذشت بیش از دو سال از اجرای برجام، ارزیابی از عواقب آن داشته باشیم و صرفاً بخواهیم هزینه‌هایی که برجام روی دست ما گذاشت‌ را مورد بررسی قرار دهیم، یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها، گره زدن مشکلات داخلی با موضوع برجام از سوی دولت است.

وی ادامه داد: این امید وافر دولت که ما به اتکای سرمایه و تکنولوژی خارجی و تجارت با خارجی‌ها بتوانیم مسائل و مشکلات داخلی را حل کنیم، موجب شد که بسیاری از فرصت‌ها از دست ما خارج شود و واحدهای تولیدی داخل و متخصصان داخلی ما به درستی مورد استفاده قرار نگیرند.

* دولت و مجلس ابتدا بهبود فضای کسب و کار را در دستور کار قرار دهند‌

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: امروز فرصت خوبی به دست آمده است تا بتوانیم به توانمندی‌ها و ظرفیت داخل به درستی متکی شویم؛ در کشور مهم‌ترین مانعی که وجود دارد موضوع فضای کسب و کار است؛ دولت باید سریعاً در حوزه بهبود فضای کسب و کار گام بردارد، با داشتن رتبه 129 فضای کسب و کار نمی‌توان انتظار ماندگاری سرمایه‌ها در داخل و جذب سرمایه‌گذار خارجی داشت و نمی‌توان انتظار داشت که متخصصان داخلی بتوانند از توان خود جهت حل مشکلات استفاده کنند؛ نمی‌توان انتظار داشت که واحدهای موجود به افزایش سرمایه اقدام‌ و بتوانند از توانمندی خود برای حل مشکلات اقتصادی کشور استفاده کنند بنابراین ضرورت دارد مجلس و دولت هر چه سریع‌تر برای بهبود فضای کسب و کار اقدام کنند.

* مقابله با واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر که دولت باید به آن توجه کند، آن است که واردات کالاهایی که در داخل امکان تولید دارد متوقف شود؛ در قانون آمده است که صرفاً دولت باید موانع تعرفه‌ای وضع کند و دولت باید اجازه داشته باشد که با اعمال محدودیت‌های مقداری برای کالاهایی که امکان تولید داخل دارد، کاملاً شرایط را برای تولید داخل فراهم کند و از ورود کالاهایی که در داخل تولید می‌شود، جلوگیری شود.

* حمایت دولت از تولیدکننده داخلی برای ورود به کارهای بزرگ

قادری اظهار داشت: موضوع مهم دیگر که دولت نباید از آن به عنوان ظرفیت داخلی غافل شود، حمایت کافی و صحیح از تولیدکننده داخلی است، دولت باید از علم و فناوری داخل حمایت کند و منابع مالی لازم و حمایت‌های قانونی داشته باشد؛ از اولویت‌ها است که دولت با تولیدکنندگان داخل همکاری کند و در بسیاری از موارد که تولیدکننده داخلی جرأت و یا قدرت ورود ندارد، با حمایت دولت، ورود آنها امکانپذیر شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مجموعه فعالیت‌هایی که می‌تواند تولیدکننده داخلی را دلگرم‌ و بازار داخل را فعال کند، باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

* دولت تولیدکننده‌های مکمل را در کنار هم قرار دهد ‌

وی افزود: نکته دیگری که باید به آن توجه شود در شرایط فعلی دولت باید کمک کند تا واحدهایی که می‌توانند مکمل یکدیگر باشند، در کنار هم کارهای بزرگ انجام دهند شاید برای برخی از نیازها ساختارهای مناسب را نداشته باشیم اما وظیفه دولت این است که کمک کند ساختارهای لازم شکل بگیرد.

*‌ لزوم استفاده‌ از ظرفیت‌ هدلینگ‌های عمومی و خصوصی در کارهای بزرگ

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت هلدینگ‌‌ها و نهادهای عمومی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه دولت در بحث توجه به توان داخل باشد؛ در حال حاضر هلدینگ‌های بخش خصوصی و بخش‌های نیمه‌دولتی در کشور به خوبی فعالیت می‌کنند که می‌توانند کارهای بزرگی برای کشور انجام دهند؛ ضرورت دارد این هلدینگ‌ها فعالیت‌های کوچک را حتی اگر سودده باشند، رها کنند و وارد عرصه‌های بزرگی که کشور شدیداً به آن نیاز دارند، شوند.

وی اضافه کرد: شورای عالی اقتصاد که یک نهاد فراقوه‌ای است و می‌تواند از ظرفیت متشکل از نهادهای خارج از مجموعه سه قوه و همچنین سه قوه استفاده کند، این شورا می‌تواند کمک کند که این ظرفیت‌ها به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد و طبق تقسیم کار، هر یک از این نهادهای بزرگ، گوشه‌ای از کار را به عهده بگیرند تا در جهت پاسخگویی به نیازهای کشور تلاش کنند.

* دولت با ادغام بانک‌ها هزینه آنها را کاهش دهد 

این استاد دانشگاه گفت: ضرورت دارد منابع بانکی صرفاً در جهت تولید به کار گرفته شود و هزینه‌های سیستم بانکی از طریق ادغام سریع و صحیح بانک‌ها کاهش دهد که این باید مورد توجه دولت باشد.

* دولت بر‌ معاملات مسکن عوارض و مالیات سنگین وضع کند

قادری اضافه کرد: یکی دیگر از مواردی که باید در دستور کار دولت قرار گیرد تا به رشد اقتصاد کشور بیانجامد، این است که بازار سرمایه‌ فعال‌تر عمل کند تا بتواند در این شرایط فعلی، نقدینگی را جذب کند؛ نباید نقدینگی به سمت دلار،‌ ارز و مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای سوق داده ‌شود؛ ضمناً باید از سوی دولت سریعاً بر مصرف اقلامی که جنبه مصرفی دارد اما‌ سرمایه‌‌ای شده است، ‌عوارض و مالیات سنگینی وضع کند تا مشخص باشد آن کالا صرفاً جنبه مصرفی دارد و تبدیل به کالای سرمایه‌ای نشود تا به این ترتیب منابع و نقدینگی‌ها به سمت تولید سوق یابد. 

* ارز حاصل از صادرات نفت و‌ میعانات فقط به کالاهای اساسی اختصاص یابد

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: نظام ارزی از این حالت که دولت به صورت نظام تک‌نرخی تعریف کرده است باید خارج شود؛ ارز تک نرخی‌ جواب نمی‌دهد و کار غلطی است که دولت در پیش گرفته است، ضرورت دارد مثل گذشته نظام چند نرخی در مورد ارز وجود داشته باشد؛ باید ارز حاصل از صادرات نفت و‌ میعانات گازی صرفاً برای کالاهای ضروری به کار گرفته شود.

* دولت نظارت کند درآمد ارزی در واردات کالای قاچاق استفاده نشود

وی بیان کرد: برای واردات سایر کالاهای مجاز، باید از طریق سامانه تبادل و ثبت معاملات ارزی، عمل شود، درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی صرفاً برای واردات کالاهای مجاز به صورت توافقی بین صادر و واردکننده خرید و فروش شود و دولت اجازه ندهد در این شرایطی که محدودیت ارزی داریم خارج از این سامانه درآمدهای ارزی بابت خروج سرمایه از کشور به کار گرفته شود و یا در جهت واردات کالاهای قاچاق و غیرمجاز استفاده شود.

* لزوم مقابله دولت با برخی رفتارهای خودسرانه سازمان تأمین اجتماعی و نهادهای بیمه‌ای و مالیاتی 

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ضرورت دارد مشکلات ناشی از بیمه و مالیات سریعاً کاهش یابد؛ باید برخی رفتارهای خودسرانه سازمان تأمین اجتماعی و نهادهای بیمه‌ای و مالیاتی که امروز از آنها سر می‌زند به سرعت متوقف شود و دولت اجازه ندهند که در این شرایط به تولیدکنندگان اجحاف شود.

قادری با تأکید بر اینکه باید سعی شود در این شرایط فعلی دولت هزینه‌تراشی نکند، گفت: برخی کارهایی که امروز در جامعه در حال انجام است و بعضاً مردم را ناراحت می‌کند نظیر همین اعتراضات کامیون‌داران‌ ناشی از فشارهای بیمه مالیات، حاصل مقررات و دستورالعمل «من‌درآوردی» است که باید دولت به سرعت با این موارد برخورد کند.

انتهای پیام/

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer