logo
سه شنبه 25 تير 1398 - 
 جديدترين اخبار:      سرپوش گذاشتن به ناکارآمدی‌ها با تأمین کسری بودجه از منابع صندوق توسعه ملی   تحریم های نفتی نشان داد کشور را می توان بدون نفت هم مدیریت کرد   نصف شدن تجارت ایران و آلمان   راهبری بر اساس قرآن   بیانات در دیدار کارگزاران حج                  «راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ         

 کد خبر: 14523   زمان ارسال : 1397-04-11 10:39:54    تعداد بازدید: 303    نویسنده:  

 

 
اولین کنفرانس ملی راهکارهای توسعه صنایع پیشرفته استان گلستان در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان و تحت حمایت سیویلیکا در شهر گرگان برگزار می شود.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.

حوزه های تحت پوشش: مهندسی صنایع
برگزار کننده: دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان
سایر برگزار کنندگان: تحت حمایت سیویلیکا 
شهر برگزاری: گرگان

اهداف همایش
تحول در ساختار صادرات جهانی که ناشی از بکارگیری فناوری­های جدید، پاسخ به تغییر در الگوهای تقاضاهای جهانی، رقابت شدید در سطح جهانی و … است، موجب دگرگونی بسیاری در الگوهای صادرات کالایی و عوامل موثر بر رقابت­پذیری صنعتی در میان کشورهای جهان شده است. به طوریکه ظرف چند دهه گذشته، سهم صادرات جهانی متکی به منابع طبیعی، بویژه در کشورهای توسعه­یافته در مجموع تجارت جهانی، روندی روبه کاهش داشته است و درمقابل، محصولات صنعتی غیرمتکی به منابع­طبیعی، به ویژه در سطوح بالای فناوری، پشتوانه اصلی رشد صادرات در جهان بوده است. درطی این مسیر، کشورها بسته به سطح توسعه­یافتگی خود، دارای سهم­های متفاوت در این تغییر الگو بوده اند.

جهت همگامی با اقتصاد جهانی و رهایی از اقتصاد تک محصولی و دستیابی به اهداف بلند مدت رشد صادرات غیرنفتی در دنیای پررقابت امروز، ضرورت گرایش و همگام­شدن با گسترش فعالیت­های تولیدی و صادراتی در راستای روند صادرات جهانی بیش از گذشته ضرورت یافته است.

امروزه با توجه به رشد روزافزون جمعیت و همچنین کمبود محصولات مصرفی، نیاز به استفاده از فناوری­های نو و روشهای پیشرفته بیش از پیش احساس می­شود و پژوهش­های زیادی در این زمینه در حال انجام است. در حقیقت در آینده­ای بسیار نزدیک، کشورهایی موفق خواهند بود که بتوانند با تکیه بر این فناوری­های نو، امنیت غذایی و اقتصادی را برای مردم خود فراهم نماید.

این در حالی است که ایران باتوجه به پتانسیل بالایی که در نیروی انسانی با مهارت بالا داراست، سهم چندان زیادی در صادرات کالاهای با فناوری بالا و دانش بنیان ندارد و یا به عبارت دیگر، در پله های پایین مزیت نسبی قرار گرفته است.

در این میان، حضور ایران در عرصه های صنایع با فناوری بالا و پیشرفته (به ویژه صنایع پویا و صنایعی که رشد صادرات آنها طی سه دهه گذشته بیش از رشد صادرات جهانی بوده است)، نیازمند برنامه ریزی های مناسب، اتخاذ سیاست های حمایتی مناسب با آنها و … برای حضور بخش خصوصی در این زمینه ها است.

استان گلستان نیز برخوردار از مزیتهای فراوانی در بخش کشاورزی، صنعت و معدن می باشد که در سایه حمایت منطقی و سیاست­گذاری صحیح دولت، این مزیت­ها می­توانند واحدهای صنعتی پیشرفته را در ورود به بازارهای بین­الملل یاری نمایند. مطالعه تجارب کشورهای توسعه­یافته نشانگر آن است که سیاست­گذاری و بسترسازی دولت­ها نقش تعیین­ کننده­ای در موفقیت واحدهای تولیدی – صادارتی پیشرفته ایفا نموده است.

 استان گلستان برای اینکه جایگاهی واقعی و مطمئن در صنایع پیشرفته داشته باشد، باید با استقرار و ایجاد پارک­های علم و فناوری و شهرک فناوری­های برتر، امکان ایجاد صنایع مرتبط را برای سرمایه­گذاران فراهم نماید و بتواند با تکیه بر این صنایع، رشد و توسعه همه جانبه را در آینده تضمین نماید. از جمله این موارد، صنایع مرتبط با بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و فناوری اطلاعات (IT) می­باشد. صنایع پیشرفته اهمیت فراوانی در راستای پیشرفت صنعتی استان گلستان دارد و نقش مهمی در ایجاد محصولاتی با ارزش­افزوده قابل ملاحظه خواهد داشت. برای اینکه استان گلستان از پیشرفت صنعتی به اندازه کافی برخوردار باشد، ایجاد و توسعه صنایع پیشرفته می­تواند بستر مناسبی جهت سرمایه­گذاری در فناوری­های برتر را فراهم نماید که به طور مستقیم و غیرمستقیم منجر به پیشرفت صنایع دیگر استان و منطقه می­گردد. ضمناً محصولات تولیدی صنایع پیشرفته محصولاتی مهم و استراتژیک هستند که با تولید آنها در استان، وابستگی استان و کشور به این محصولات رفع خواهد شد.

 

محورهای همایش:

۱– وضعیت موجود صنایع پیشرفته در استان گلستان،  مقایسه تطبیقی با سایر استان ها و معرفی صنایع پیشرفته منتخب با توجه به پتانسیل ها و آمایش سرزمینی

۲- فرصت‌ها و تهدید‌ها،  نقاط قوت و ضعف، چالش‌های اصلی و کلیدی  و راهکارهای توسعه صنایع پیشرفته استان گلستان

۳- صنایع پیشرفته،  سرمایه گذاری، کارآفرینی،  ارزش افزوده  و  اشتغال  در استان گلستان

۴- صادرات و نقش بازارهای منطقه ای و فرامنطقه ای در ایجاد و توسعه صنایع پیشرفته استان گلستان

۵- صنایع پیشرفته توسعه دهنده معادن و صنایع معدنی 

۶- صنایع پیشرفته توسعه دهنده کشاورزی ، شیلات ،  صنایع تبدیلی،  علوم دامی و گیاهان دارویی

۷- صنایع پیشرفته  توسعه دهنده صنعت گردشگری و صنایع دستی

۸- صنایع پیشرفته توسعه دهنده علوم و تجهیزات پزشکی

۹- نقش زیر ساخت ها و فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه صنایع پیشرفته

۱۰- نقش سازمان های دولتی، قوانین و مقررات، رسانه و فرهنگ در توسعه صنایع پیشرفته

 

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer