logo
پنجشنبه 06 تير 1398 - 
 جديدترين اخبار:            «راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ                     بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان      آغاز «افول موریانه‌ای» آمریکا      

 کد خبر: 14567   زمان ارسال : 1397-06-11 20:22:23    تعداد بازدید: 337    نویسنده:  
توسعه همکاری های ایران و افغانستان در زمینه های اقتصادی

در دیدار مشاور رئیس جمهور افغانستان با مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد ایران، طرفین توافق کردند در خصوص استفاده افغانستان از امکانات و توانمندیهای مناطق آزاد ایران و نیز انتقال تجربیات ایران به افغانستان در زمینه تاسیس مناطق آزاد همکاری کنند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در دیدار داود سلطان زوی مشاور رئیس جمهور و رئیس کمیسیون توسعه اقتصادی فرودگاههای افغانستان با مرتضی بانک، که عصر امروز در محل دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران برگزار شد، جمهوری اسلامی ایران و افغانستان همچنین توافق کردند که زمینه توسعه همکاری های اقتصادی با یکدیگر را بخصوص با تکیه بر امکانات و توانمندی های مناطق آزاد و امکانات ترانزیتی ایران برای ارتباط صنایع افغانستان با سایر کشورهای جهان از طریق دریاهای آزاد و اقیانوس هند را بخصوص از طریق بندر اقیانوسی ایران و منطقه آزاد چابهار فراهم کنند.

سلطان زوی در این دیدار با اشاره به مهمان نوازی و برخورد مناسب دو ملت ایران و افغانستان و روابط خوب و سطح بالای سیاسی دو کشور، بر لزوم توسعه این همکاری ها در زمینه های مختلف اقتصادی از جمله توسعه صنعت و ترانزیت، گردشگری و همکاری های پولی و بانکی و همچنین بهره گیری از تجربیات ایران در زمینه های مختلف تاکید کرد.

سلطان زوی همچنین گفت: ایران و افغانستان در طول تاریخ روابط طولانی خود با رعایت اصول حسن همجواری در سخت ترین شرایط یاور یکدیگر بوده اند و حضور صدها هزار نفر از مردم کشور ما در ایران در دهه های گذشته که کشور ما درگیر جنگ های مختلف بود، نشانه این اعتماد و علاقه دو جانبه مردم دو کشور است و ما باید به عنوان خدمتگزاران مردم کشور خود، بر اساس این خواسته دو ملت و دو دولت، در گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بیش از همیشه کوشا باشیم.
مرتضی بانک هم در این دیدار با اشاره به عزم جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با همسایگان خود، این امر را یک اصل اساسی در سیاست خارجی ایران دانست و تاکید کرد: ارتباط عمیق و گسترده با همه کشورهای همسایه از جمله کشور دوست و برادر افغانستان ، توجه به درون زا و برون نگر بودن اقتصاد از طریق توجه به تولید داخلی و حمایت از سرمایه گذاری های بخش خصوصی جزو اصول ما در گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بوده و خواهد بود.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به تصویب ایجاد مناطق جدید آزاد و ویژه اقتصادی در چند روز گذشته در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اقتصاد ما به رغم همه تلاش هایی که برای آزاد سازی آن شده کماکان تا حد زیادی دولتی است و با توجه به اینکه منابع دولتی برای گسترش و توسعه اقتصاد ایران کافی نبوده و نیست، تلاش کرده ایم با توسعه مناطق آزاد اقتصادی و مناطق ویژه اقتصادی این محدودیت را برداشته و سرمایه های داخلی و خارجی بیشتری را در این مناطق جذب کنیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد افزود: یکی از مناطقی که برای سرمایه گذاری تجار و بازرگانان و دولت افغانستان کاملا مهیاست بندر و منطقه ازاد چابهار است و با توجه به اینکه افغانستان به دریاهای آزاد راه ندارد و فاقد مرز آبی است می تواند از امکانات و لجستیک پیش بینی و ساخته شده این بندر و بندر شهید بهشتی براحتی استفاده کند.

وی افزود: هند نیز که اخیرا سرمایه گذاری های مهمی در این بخش انجام داده اعلام آمادگی کرده است که با کشورهای ثالث از طریق این بندر به تجارت خارجی و ترانزیت بپردازد.

بانک همچنین به طرف افغانی توصیه کرد در زمینه ایجاد کارخانجات فراوری از جمله در زمینه شیلات ، فعالیت های بانکی ، صادرات مواد غذایی و سرمایه گذاری های صنعتی تمرکز بیشتری داشته باشد.

گفتنی است هیئت تجاری افغانستان قرار هست علاوه بر دیدار با مسئولان و مقامات ایرانی و از جمله معاونان و مدیران سازمان سرمایه گذاری خارجی، رییس سازمان توسعه تجارت و رییس اتاق بازرگانی ایران ملاقات و گفتگو کنند و نیز، از برخی مناطق آزاد تجاری از جمله شهر فرودگاهی امام خمینی ره ، منطقه آزاد چابهار و منطقه ویژه اقتصادی کاوه بازدید کنند.

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer