logo
سه شنبه 21 مرداد 1399 - 
 جديدترين اخبار:      سخنرانی تلویزیونی به مناسبت ولادت حضرت امام زمان(عج)   جهش تولید در ایران قوی         آثار دومینوی اقتصادی ویروس کرونا   موفقیت محقق ایرانی دانشگاه هاروارد در ابداع روشی جدید برای هدف قرار دادن ویروس‌ها   انتشار مقاله فیزیکدان ایرانی و همکاران در مجله علمی نیچر   گزارش ۲۰۱۹ «شمارش معکوس اثرات تغییرات اقلیمی بر سلامت»   انتشار نسخه الکترونیکی مجموعه مقالات چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی   متن بودجه سال 1399 کل کشور منتشر شد   نحوه مواجهه نظام آموزشی کشور با ویروس کرونا   دستور بسیج امکانات کشور برای سلامت مردم      

 کد خبر: 14808   زمان ارسال : 1398-09-12 10:01:59    تعداد بازدید: 161    نویسنده:  
نکات کلیدی در فعال‌سازی رمز دوم پویا

چنانچه هنوز از رمز دوم (رمز اینترنتی) ثابت برای کارت‌های بانکی خود استفاده می‌کنید، ضروری است به منظور ارتقاء امنیت و محافظت از حساب‌های بانکی خود در برابر فعالیت‌های کلاهبردارانه و متقلبانه، هر چه سریعتر نسبت به فعالسازی رمز دوم پویا برای کارت‌های بانکی خود اقدام کنید.

 به گزارش خبرگزاری صداو سیما بانک مرکزی نکات مهمی را درباره رمز‌های دوم پویا برای اطلاع دارندگان کارت‌های بانکی ارائه کرده که به این شرح است:

 
فعال سازی رمز دوم پویا چگونه از دارندگان کارت‌های بانکی محافظت می‌کند؟
ثابت بودن رمز دوم کارت‌های بانکی و پیشرفت چشم گیر و پیچیدگی روز افزون شگرد‌های سارقین در فضای مجازی، لو رفتن یا سرقت این رمز‌ها را به راحتی امکان پذیر کرده است. به بیان دیگر سودجویان می‌توانند با سوء استفاده از غفلت دارندگان کارت‌های بانکی، اطلاعات این کارت‌ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV۲) و رمز دوم) از طریق درگاه‌های پرداخت یا برنامک‌های همراه جعلی به سرقت برده و با برداشت غیر مجاز از این کارت ها، خسارات مالی قابل توجهی را به هموطنانی که رمز دوم کارت خود را فعال کرده اند، تحمیل نمایند. علاوه بر این سارقین از کارت‌هایی که رمز دوم آن‌ها به سرقت رفته برای انتقال پیاپی وجوه حاصل از فعالیت‌های غیر قانونی و نامشروع خود بهره‌جویی کرده که این امر نیز می‌تواند دارنده کارت را با تبعات حقوقی جدی روبرو کند.
 
تفاوت‌های رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چیست؟
با پویاسازی رمز‌های دوم کارت‌های بانکی احتمال این گونه سوء استفاده‌ها به شدت کاهش می‌یابد و دارندگان کارت‌های بانکی می‌توانند به جای استفاده از یک رمز دوم ثابت (ایستا)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند رمز دوم، از رمز‌های متفاوتی (پویا) که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد، استفاده نمایند. شایان ذکر است این رمز‌ها طول عمر محدودی (حداکثر ۱ دقیقه) داشته و یکبار مصرف هستند به این معنا که صرفاً برای یک تراکنش قابل استفاده‌اند.
 
چه افرادی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت‌های خود اقدام کنند؟
تنها مشتریانی باید نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت‌های خود اقدام کنند که از کارت بانکی خود برای انجام خرید‌های اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند رمز دوم استفاده می‌کنند؛ بنابراین مشتریانی که کارت خود را صرفاً برای انجام خرید‌های فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپرداز‌ها به کار می‌گیرند، نیازی به فعال سازی رمز دوم پویا ندارند.
 
چگونه می‌توان نسبت به فعال سازی رمز دوم پویای کارت‌های بانکی اقدام کرد؟
پویا سازی رمز دوم کارت‌های بانکی فقط و فقط توسط بانک‌های صادر کننده کارت صورت می‌پذیرد؛ لذا برای اطلاع از روش‌های مختلف فعالسازی می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به شعب، مراجعه به وب سایت بانک صادر کننده کارت و یا تماس با مرکز امداد مشتریان بانک خود، اقدام کنید. 
 
آیا فعال سازی رمز دوم پویا برای دارندگان کارت‌های بانکی هزینه‌ای به همراه دارد؟
فعالسازی رمز دوم پویا هیچگونه هزینه‌ای برای مشتریان در بر نداشته و این خدمت توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور، همراستا با تجربیات جهانی و با هدف صیانت از دارایی‌های مشتریان بانکی در مقابل فعالیت‌های کلاهبردارانه، فراهم شده است.
 
پس از فعال سازی، دارندگان کارت به چه روش‌هایی رمز دوم پویا خود را دریافت خواهند کرد؟
بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متناسب با نیازمندی‌های مشتریان خود، سازوکار‌های متنوعی برای ارائه رمز دوم پویا فراهم نموده‌اند. دارندگان گوشی‌های هوشمند می‌توانند از برنامک‌های تولید رمز بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود استفاده نمایند. توجه داشته باشید که این برنامک توسط بانک صادر کننده کارت ارایه شده و باید از طریق وب سایت رسمی بانک دریافت شوند. همچنین دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک و یا راهکار‌های مبتنی بر کد‌های دستوری (USSD) از دیگر روش‌های فراهم شده برای ارایه رمز پویا به مشتریان می‌باشند.
 
برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک چگونه باید اقدام کرد؟
برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک لازم است دارندگان کارت‌های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادر کننده کارت یا از روش‌های تأیید شماره تلفن همراهی که بانک صادر کننده کارت در اختیار شما قرار می‌دهد نظیر مراجعه به ATM یا اینترنت بانک، شماره تلفن همراه خود را معرفی و در اختیار داشتن آنرا تائید نمایند. با عنایت به اینکه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامک خواهد شد، لذا ارایه رضایت صریح وی به دریافت پیامک حاوی رمز دوم پویا از طریق شماره تلفن همراه ثبت شده نزد بانک، ضروری است.
 
آخرین مهلت استفاده از رمز‌های دوم ثابت چه زمانی است؟
از دی ماه سال ۱۳۹۸، رمز‌های دوم ثابت از کارت‌های بانکی حذف خواهند شد و از این تاریخ به بعد خرید‌های اینترنتی و پرداخت‌های نیازمند رمز دوم، با استفاده از رمز دوم ثابت امکان پذیر نخواهند بود؛ بنابراین با توجه به حجم بالای کارت‌های صادر شده در شبکه بانکی، از هموطنان ارجمند تقاضا می‌شود پویا سازی رمز‌های دوم کارت‌های بانکی خود را به روز‌های پایانی مهلت تعیین شده موکول نکنند و هر چه سریعتر نسبت به فعالسازی آن اقدام نمایند. مراقب وب سایت‌ها و پیامک‌های جعلی با عناوین فرینده‌ای مانند پویا سازی رایگان رمز دوم باشید.
 
با عنایت به اینکه کلاهبرداران از هر فرصتی برای سوء استفاده بهره می‌گیرند لازم است دارندگان کارت ضمن حفظ هوشیاری، مراقب وب سایت‌ها و پیامک‌های جعلی با عناوین فرینده‌ای مانند پویا سازی رایگان رمز‌های دوم بوده و تنها از روش‌های اعلام شده توسط بانک خود، برای فعالسازی و دریافت رمز دوم پویا استفاده کنید.
هیچ‌گونه فعال‌سازی رمز پویا در وب سایت بانک مرکزی انجام نمی‌شود.
 
همچنین آگاه باشید که بانک‌ها و موسسات اعتباری به هیچ عنوان برای فعالسازی رمز دوم پویا، اطلاعات حساس کارت‌های بانکی مانند رمز دوم و کد اعتبار سنجی (CVV۲) کارت شما را مطالبه نخواهند کرد. در صورت برخورد با موارد مشکوک، فوراً بانک خود را از این موضوع مطلع کرده و در این باره از بانک کمک بگیرید.

دریافت رمز پویا از طریق پیامک امکان‌پذیر است

آن دسته از هموطنانی که قادر به استفاده از راهکار‌های مبتنی بر گوشی تلفن همراه هوشمند نیستند می‌توانند رمز دوم پویا را از طریق پیامک دریافت کنند.

در این روش دارندگان کارت‌های بانکی در حین انجام خرید‌های اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند به رمز دوم کارت، با انتخاب گزینه دریافت رمز پویا از طریق پیامک، درخواست خود را ارسال نموده و بانک صادرکننده کارت نیز، رمز دوم پویا را به شماره تلفن همراه دارنده کارت ارسال می‌کند.
برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک لازم است دارندگان کارت‌های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادرکننده کارت یا از سایر روش‌هایی که در سایت بانک اطلاع‌رسانی شده است، شماره تلفن همراه خود را معرفی و صحت آن را تائید کنند.

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer