logo
سه شنبه 06 تير 1396 - 
 تازه ترین ها:   بیانات در دیدار خانواده‌های شهدای مرزبان و مدافع حرم   «قیام» سپاه با «ذوالفقار» بر سر تروریست‌ها فرود آمد   امکان دریافت مجموعه مقالات کنفرانس ملی آینده پژوهی،علوم انسانی و توسعه   امکان دریافت مجموعه مقالات کنفرانس ملی آینده پژوهی،علوم انسانی و توسعه   وضعیت ایران در گزارش توسعه انسانی            دومین همایش ملی بازشناسی مشاهیر و مفاخرخراسان در ادب پارسی   همایش ملی عفاف ،حجاب و سبک زندگی   سومین کنفرانس سراسری دانش و فناوری علوم تربیتی مطالعات اجتماعی و روانشناسی ایران   دومین جشنواره دنیای فناوری اطلاعات   اولین کنفرانس بین المللی علوم اجتماعی،تربیتی علوم انسانی و روانشناسی      
تعداد کل از نوع 'یادداشت روز' : 193 عدد   | صفحه 1از20 صفحه       1   2    بعدی
مهم‌ترین مؤلفه قدرت ایران

-  727ساعت و 30دقیقه پیش  -  727ساعت و 30دقیقه پیش 

قدرت یک ملت در چیست و یک ملت چگونه می‌تواند قدرتمند باشد؟ بسیاری از ملت‌ها، رهبران دولت‌ها و نظریه‌پردازان روابط بین‌الملل در پی پاسخ به این پرسش‌اند. چراکه پاسخ به این پرسش هر ملتی را می‌تواند به امنیت پایدار، اعمال حق حاکمیت واستقلال که مهم‌ترین لوازم پیشرفت هر ملتی است، رهنمون کند. ملت‌های ضعیف همواره در ناامنی، بدون حق اعمال حاکمیت و در وابستگی و در نتیجه‌ی همه‌ی این‌ها، در عقب‌افتادگی و عقب‌نگه‌داشتگی به سر می‌برند. گوهر امنیت در صدف قدرتمندی یک ملت شکل می‌گیرد. اگر ملتی قدرتمند نباشد، در تلاطم اراده‌های کشور‌های مستکبر دچار چالش می‌شود و از بین می‌رود.

نبض اقتصاد کشور در دست چه کسی است؟

-  1439ساعت و 8دقیقه پیش  -  1439ساعت و 8دقیقه پیش 

در نظریات مربوط به پیشرفت، معمولا دو رویکرد کلی وجود دارد: رویکردی که معتقد است برای توسعه و پیشرفت، در ابتدا می‌بایست پای سرمایه‌گذار خارجی را به کشور باز کرد و از طریق آن به پیشرفت رسید. در مقابل، رویکرد دیگر معتقد است، هرگونه برنامه‌ی توسعه، می‌بایست بر توانمندسازی ساختارهای درونی کشور باشد. در این‌باره، با دکتر حجت‌الله عبدالملکی، اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به گفت‌وگو نشستیم.

چرا باز هم اقتصاد، چرا باز هم تولید؟

-  2020ساعت و 56دقیقه پیش  -  2020ساعت و 56دقیقه پیش 

در مسابقه‌ی اقتصاد جهانی، توان تولید یک ملت است که حرف آخر را می‌زند. این جمله به‌معنای کم ارج دانستن سایر ابعاد مانند علم و فرهنگ و سیاست نیست، زیرا قدرت تولید، گرچه ابتدا در شمایل اقتصاد خود را نشان می‌دهد، اما به‌محض ورود به‌سایر عرصه‌ها، آن مناسبات را نیز دگرگون و همساز می‌کند. مرحوم جلال درست تشخیص داده بود که فارق میان غرب و سایر ممالک، اهل تولید بودن یا مصرف کننده بودن است زیرا اقتصاد تولیدمحور، روحی تازه بر سایر جوارح اجتماع می‌دمد:

احیای حکمت عملی، پیش شرط تحول علوم انسانی

-  2734ساعت و 1دقیقه پیش  -  2734ساعت و 1دقیقه پیش 

در یادداشتی که از نظرتان میگذرد، نویسنده بر این موضوع تاکید دارد که احیای حکمت عملی، مسیری روشن و استوار در تحول علوم انسانی موجود می گشاید:

رایزنی

-  4078ساعت و 26دقیقه پیش  -  4078ساعت و 26دقیقه پیش 

حوادث تلخ پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ چنان با شتاب رخ داد که پس از هفت سال، هنوز می‌توان در بازخوانی آن، برخی نکات تازه را مورد توجه قرار داد.

علمای شیعه، پرچمدار مبارزه با سلطه بیگانگان

-  4245ساعت و 54دقیقه پیش  -  4245ساعت و 54دقیقه پیش 

علما و روحانیون در رهبری جنبش‌های ضد استبدادی و ضداستعماری معاصرِ جهان اسلام، همواره نقشی پررنگ و جایگاهی منحصربه‌فرد داشته‌اند. در تاریخ معاصر ایران نیز این نقش‌آفرینی در نهضت‌هایی چون: تحریم تنباکو، جنبش مشروطه، نهضت ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی به خوبی نمایان است.

ده دلیل محکم برای ارتباط بین آمریکا و داعش

-  4483ساعت و 8دقیقه پیش  -  4483ساعت و 8دقیقه پیش 

گروه تروریستی داعش، جبهة‌النصره، احرارالشام و... از خطرناک‌ترین و بزرگ‌ترین گروه‌های تروریستی هستند که جهان تاکنون به خود دیده است. تسلط این گروه‌های تروریستی بر منابع اطلاعاتی و همچنین شیوه‌های مدرن رزم باعث شده است تا کارشناسان این گروه‌ها را به‌نوعی دست‌پرورده‌ی آمریکا بدانند.

ماجرای عفو در جمهوری اسلامی از کجا شروع شد؟

-  4538ساعت و 28دقیقه پیش  -  4538ساعت و 28دقیقه پیش 

در آموزه‌های اسلامی، موضوع عفو و گذشت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. بنا بر معارف اسلامی، اگر کسی «سهواً» دچار خطایی شد یا حتی عمداً خطایی از او سر زد، اما پس از آن «پشیمان» شد، وظیفه‌ی دینی حکم می‌کند چنین کسی را عفو کنیم.

تأثیر پیروزی‌های حلب بر کل منطقه

-  4678ساعت و 37دقیقه پیش  -  4678ساعت و 37دقیقه پیش 

بدون شک حوادث بزرگی در منطقه‌ی ما و به‌ویژه در سوریه و حلب در جریان است. این پیروزی قریب‌الوقوع حلب بر سراسر درگیری­‌های سوریه و حتی بر کل جنگ­‌های درگرفته در منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

هشت پیش‌فرض‌ مصون‌سازی فرهنگی

سرچشمه‌های معرفتی و عینی رویکرد مصون‌سازی فرهنگی

-  4750ساعت و 23دقیقه پیش  -  4750ساعت و 23دقیقه پیش 

مصون‌سازی فرهنگی بدان معنی است که جهان فرهنگی آن‌چنان طراحی شود که از آسیب‌ها و گزندها و تهدیدها برکنار و در امان بماند. پس مصون‌سازی فرهنگی در جایی موضوعیت می‌یابد که جهان فرهنگی دچار دست‌اندازی‌ها و تعرضات جهان‌های فرهنگی بیگانه باشد.

تعداد کل از نوع 'یادداشت روز' : 193 عدد   | صفحه 1از20 صفحه       1   2    بعدی