logo
سه شنبه 28 ارديبهشت 1400 - 
 جديدترين اخبار:      سخنرانی تلویزیونی به مناسبت ولادت حضرت امام زمان(عج)   جهش تولید در ایران قوی         آثار دومینوی اقتصادی ویروس کرونا   موفقیت محقق ایرانی دانشگاه هاروارد در ابداع روشی جدید برای هدف قرار دادن ویروس‌ها   انتشار مقاله فیزیکدان ایرانی و همکاران در مجله علمی نیچر   گزارش ۲۰۱۹ «شمارش معکوس اثرات تغییرات اقلیمی بر سلامت»   انتشار نسخه الکترونیکی مجموعه مقالات چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی   متن بودجه سال 1399 کل کشور منتشر شد   نحوه مواجهه نظام آموزشی کشور با ویروس کرونا   دستور بسیج امکانات کشور برای سلامت مردم      

 کد خبر: 14846   زمان ارسال : 1398-12-14 20:17:45    تعداد بازدید: 900    نویسنده:  
آثار دومینوی اقتصادی ویروس کرونا

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با تشریح آثار دومینوی اقتصادی کرونا در کشور، گفت: فریز چک ها، اقساط تسهیلات واحدهای تولیدی‌ و راه اندازی خط اعتباری جدید برای اعطای کمک‌های کم بهره به بنگاه های اقتصادی متضرر شده از جمله راهکارهای مقابله با این آثار است.

 ثار دومینوی اقتصادی ویروس جدید/لزوم تخصیص خط اعتباری جدید به صنایع کرونازده

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با تشریح آثار دومینوی اقتصادی کرونا در کشور، گفت: فریز چک ها، اقساط تسهیلات واحدهای تولیدی‌ و راه اندازی خط اعتباری جدید برای اعطای کمک‌های کم بهره به بنگاه های اقتصادی متضرر شده از جمله راهکارهای مقابله با این آثار است.

آثار دومینوی اقتصادی ویروس جدید/لزوم تخصیص خط اعتباری جدید به صنایع کرونازده

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حمیدرضا غزنوی با اشاره به اهمیت هشدارهای بهداشتی در کنترل بیماری کرونا، اظهار داشت: هرچند این موضوع، مسئله‌ای بسیار جدی است، اما نباید منجر به تخریب چرخه اقتصادی شود، زیرا اثرات دیر هنگام اقتصادی موضوع می‌تواند کشور را وارد بحران بعدی کند و لذا باید با بالابردن سطح بهداشت عمومی، بستری را برای نگهداشت آن ایجاد کرد.

وی افزود: در این ایام که تمام افکار عمومی بر بیماری کرونا متمرکز شده، متاسفانه چرخ اقتصاد به طرز محسوسی در حال کند شدن است، در حالی که برخی تولیدات و یا نحوه تامین آنها از این بیماری تاثیر نمی‌گیرد و در سایر حوزه‌ها نیز با بالابردن سطح بهداشت می‌توان نگرانی مردم را مرتفع کرد، زیرا کند شدن چرخه اقتصادی، طیف وسیعی از مردم را در فشار قرار داده و تبعات آن که می‌تواند به رکود منجر شود، امنیت داخلی و خارجی را به خطر خواهد انداخت.

وی با انتقاد از برخی تصمیمات حوزه اقتصادی سلامت، افزود: در حال حاضر پاشنه آشیل ایران، اقتصاد است و آنچه دشمنان روی آن فشار می‌آورند نیز همین موضوع است، نباید بگذاریم کرونا به یک بیماری در اقتصاد کشور منجر شود، زیرا درمان آن بسیار هزینه برتر از درمان بیماری فعلی است. باید در این خصوص برنامه و سناریوهای مشخص داشته باشیم، اما متاسفانه سرعت تصمیم‌گیری‌ها در این موضوعات مناسب نیست.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران در ادامه با اشاره به حرکت صحیح شورای پول و اعتبار در مورد تعویق اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه‌ها و تولیدی‌ها، اظهار داشت: هشدار می‌دهیم که برای عبور از این بحران نیاز به حضور مردم است، صرفاً با خانه نشینی موضوع حل نمی‌شود و از سوی دیگر کارآفرینان و تولیدکنندگان باید فارغ از حیطه صنعتی خود، مسئولیت اجتماعی را در بهداشت و سلامت مردم بپذیرند که اگر در این مورد کوتاهی کنند، تبعات آن دامن‌گیر خودشان خواهد شد.

وی افزود: در این مورد اعضای مجمع کارآفرینان به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان بخشی خصوصی، در حال انجام اقداماتی برای کمک به مردم در شرایط فعلی هستند.

غزنوی تصریح کرد: با شروع کرونا، بورس جهانی 6 هزار میلیارد دلار ارزش خود را از دست داده است، در چین مصرف نفت بیش از 25 درصد کاهش پیدا کرده و رشد اقتصادی این کشور نیز 1.5 درصد کاهش یافته است. حتی پیش بینی می‌شود، قیمت نفت تا 40 دلار کاهش یابد که درآمدهای حاصل از فروش و مشتقات آن را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی تاکید کرد: این مساله بسیار حساس تر از یک موضوع بهداشتی است و باید از بحرانی شدن جریان جلوگیری کرد، این اتفاق مهم با تاکید بر بهداشت در یک سطح بسیار بالاتر، با نظارت دقیق و پرهیز از پرداخت صرف به موضوع درمان اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: از دیگر راهکارها می توان به حمایت از فروشگاه‌های آنلاین و استارتاپ ها، فریز چک ها و اقساط تسهیلات تولیدی‌ها و راه اندازی خط اعتباری جدید برای اعطای کمک‌های کم بهره به بنگاه‌های اقتصادی متضرر شده و تقویت دیپلماسی اقتصادی به خصوص برای افزایش صادرات اشاره کرد.

به گفته سخنگوی انجمن لوازم خانگی، در حال حاضر کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن ارتقاء سطح بهداشت را برای جلوگیری از رکود اقتصادی در اولویت خود قرار داده‌اند.

انتهای پیام/ب

*****
نام و نام خانوادگی ایمیل
پیغام
کد امنیتی مقابل را وارد کنید کد امنیتی

printer